ייתכן שזה עתה סיימתם תקופת בידוד עם ילדיכם בעקבות חשיפה לחולה קורונה מאומת, חוויה בהחלט לא קלה.

יכול להיות שמצאתם את הילדים בוהים שעות רבות במסך ללא תעסוקה, בלי שום קשר לקורונה, אולי פשוט
בגלל שזה החופש הגדול ואין ממש מסגרת או הפעלות בנמצא.

אין ספק שלא קל לכולנו כמבוגרים, הורים, אנשי חינוך וטיפול כאחד, לראות את דור הילדים שוקע למצב של
בידוד עצמי בבית מול המסך, בלי משחקים חברתיים בחוץ, החשובים כל כך להתפתחות ולרכישת מיומנויות תקשורת.

חושבים שאין ברירה? – חשבו שנית!

יש מה לעשות, ועל מנת לסייע קיבצנו עבורכם את מיטב העצות והטיפים שיעזרו לכם להגביר את המוטיבציה של
הילדים למשחק, לעורר בהם עניין וסקרנות ולפתח את המיומנויות החברתיות שלהם.

רכישת מיומנויות חברתיות בתקופת הילדות

מיומנויות חברתיות, או היכולת לשמר מערכות יחסים חברתיות מספקות לאורך זמן, תוך התאמת ההתנהגות למצבים משתנים, על פי הצרכים שלנו ושל אחרים – הן מכישורי החיים החשובים ביותר.

לכן, חשוב לקדם רכישה אפקטיבית של מיומנויות חברתיות בתקופת הילדות, מה שמתאפשר באמצעות שלושה תהליכים עיקריים:

התבוננות

התבוננות רגישה מאפשרת לקלוט רמזים חברתיים, על מנת להבין את הקשרם של מצבים שונים, שדורשים התנהגויות מותאמות השונות זו מזו, בהתאם למצב הרלוונטי.

ההתבוננות באופן ההתנהגות של אחרים מסייעת לילד ללמוד ולהבין מה מצופה ממנו בכל מצב, מתי מותר ומקובל להתנהג באופן מצחיק ומשעשע, ובאלו מקרים נדרשת דווקא התנהגות מאופקת ורצינית. 

על מנת להצליח בכך, ילדים לומדים לקרוא ולפרש את הסימנים שמשודרים אליהם מהסביבה החברתית, ולהגיב אליהם.

חשיבה

תהליכי החשיבה משרתים את המיומנויות החברתיות, ונדרשים על מנת לפרש נכונה את ההתנהגויות של ילדים אחרים, להבין מה מניע אותם לפעול כך, ואף לצפות מראש את תגובתם במצבים שונים. 

הפירוש, ההבנה והיכולת לצפות התנהגות, יכולים לסייע לילד למצוא דרכים בהן הוא יכול להשפיע לחיוב על חבריו, ולפתח אמפתיה לזולת וביטחון עצמי.   

היכולת לרתום את תהליכי החשיבה לטובת קידום המצב החברתי ושימוש נכון ומיטיב בתובנות הנובעות מהם – היא לב לבה של התבונה החברתית. 

עשייה

עשייה חברתית באה לידי ביטוי ביצירת קשרים חיוביים עם חברים, וניתובם לאפיקים מספקים ומיטיבים, הן עבור הילד עצמו והן למען חבריו.

העשייה מתייחסת ליכולתו של הילד להוציא לפועל בזמן אמת את מה שהוא מבין ויודע שהוא רוצה לעשות במישור החברתי, ומצריכה אומץ ותעוזה, ביטחון עצמי ויוזמה. 

בנוסף, במצבים מאתגרים שונים ילדים נדרשים ללמוד כיצד להתמודד גם עם יחס שלא תמיד מעצים ותומך מהסביבה, וזאת באופן מיטיב, שיגן עליהם ועל מקומם בחברה, מצד אחד, ומבלי להיגרר לאלימות או ליפול למקום של חרדה או פגיעות, מצד שני.

טיפים מעשיים לקידום המיומנויות החברתיות של ילדיכם

הדרך הטובה ביותר ללמד את הילדים מיומנויות חברתיות ולסייע להם להתפתח בתחום חשוב זה היא באופן חוויתי ומהנה.

אז איך עושים את זה הלכה למעשה?…

אספנו עבורכם מספר טיפים מעשיים וקלים ליישום, שיכולים לתת לכם רעיונות וכיוונים לפיתוח המיומנויות החברתיות של ילדכם: 

חברו את הילד לילדים אחרים החולקים אתו תחומי עניין משותפים

קל וטבעי יותר ליצור חברויות כאשר ישנם תחומי עניין אהובים משותפים, בין אם זה עיסוק ספורטיבי מסוים, משחק מועדף, חוג משותף וכדומה. 

למדו את ילדכם לשאול שאלות

שאלות ספציפיות שנוגעות לילד עמו ילדכם מנסה ליצור קשר, כאלה שמזמינות תשובות נרחבות ולא רק מענה תמציתי של 'כן' ו'לא', יכולות לאפשר לשיחה לזרום, ומכאן הדרך לחברות – טבעית וקצרה יותר. 

שחקו עמם במשחק תפקידים

המחיזו ושחקו עם הילדים משחק המדמה שיחה מאתגרת עם ילד אחר, כשפעם אתם תהיו הילד האחר והוא ישחק את עצמו, ופעם תשחקו אתם את תפקיד הילד שלכם – והוא ימחיז את החבר המאתגר. 

כך תוכלו להבין טוב יותר את הקשיים שלו, אם יש כאלה, ולהדגים לו דרכים באמצעותן ניתן לפתור אותם. 

למדו אותם להיות אמפתיים

העירו את תשומת הלב של ילדיכם במצבים שונים בזמן אמת לשאלה איך האחר עשוי לדעתם להרגיש, ושוחחו איתם על מצבים אליהם נחשפתם יחד ביומיום – מתוך אמפתיה לזולת.

שיחה לאחר צפייה בסרט או בתערוכת אומנות תוך התמקדות ברגשותיהן של הדמויות, כפי שהם משתקפים בהבעות פניהן או בהתנהגותן –היא דרך נוספת לתרגל אמפתיה ומודעות לרגשות הזולת. 

קבלו וכבדו את הגבולות של ילדכם

לכל ילד יש את אזור הנוחות שלו בכל הנוגע לאינטראקציות חברתיות, כשיש ילדים שמעדיפים ליצור קשרים בפורומים מצומצמים יותר, או למשך טווח של זמן מסוים. 

חשוב להכיר את הגבולות של ילדכם, לקבל ולכבד אותם. 

צרו שיחות חיזוק, עיבוד חוויות והעצמה עם ילדכם

במהלך חוויות היומיום ילדכם מתמודד עם סיטואציות חברתיות מגוונות, עליהן רצוי בהחלט לשוחח, כדי ללבן ולהבין טוב יותר את הדברים.

חשוב שהשיחות האלה יתקיימו ממקום מעצים, תוך חיזוק ושיקוף חיובי להתנהגויות אמפתיות וחבריות בהן נקט הילד בסיטואציות שונות.  

קבלת סמכות וגבולות

היכולת לקבל סמכות ולכבד גבולות היא חלק מהמיומנויות הבסיסיות החיוניות להשתלבות במסגרות חברתיות מגוונות.

המשפחה עצמה גם מהווה מרחב חברתי שניתן וחשוב לתרגל במסגרתו כיבוד של גבולות וסמכות הורית, כשיש בהחלט מקומות נוספים שמזמנים תרגול של כללי התנהגות, כמו ספריה, מוזיאון, תיאטרון ואפילו שמורת טבע.  

עודדו אותם ליזום

ילד חדש שמגיע לכיתה או ליישוב, הוא דוגמא מצוינת למצב בו ניתן לעודד את ילדכם לנקוט ביוזמה ממקום מוגן ובטוח, ולהזמין אותו לבוא לבקר או לשחק.

במידה והיוזמה צלחה – עצם החוויה החיובית תעודד את ילדכם לנקוט שוב יוזמה בפעמים הבאות, במידה וזה לא עלה יפה – ניתן לשוחח על כך ולציין לחיוב את עצם הניסיון והכוונה הטובה, תוך עידוד לנקיטת יוזמות נוספות בהמשך. 

תנו להם דוגמא אישית

ילדים לומדים באופן ישיר מהדוגמא האישית שהמבוגרים סביבם נותנים להם, ומפנימים זאת טוב יותר מאשר את כל מה שנטרח להסביר להם.

לכן, הסיוע ברכישת מיומנויות חברתיות לילדים הוא הזדמנות מצוינת להעלות את המודעות לדרך בה אנו מתקשרים עם אחרים, מגלים אמפתיה, מקשיבים ומתעניינים בזולת בכלל, ובפרט בקשר עם ילדינו. 

מדוע וכיצד משחק מפתח מיומנויות חברתיות?

משחק חווייתי הוא דרך נפלאה וישירה לפיתוח מיומנויות חברתיות, היות והוא מציף מצבים חברתיים שונים במהלכו, ומסייע ליצור חברויות וקשרים בין ילדים.

כמעט בכל משחק נדרש הילד ליישם מגוון מיומנויות חברתיות, החל מיצירת קשר עין, עבור בפיתוח תשומת הלב למרחב האישי ולמידת המרחק או הקרבה לילדים אחרים, וכלה ביצירת תקשורת בהירה והבנת היחסים בין הפרט לכלל.

זאת ועוד: המשחק מאפשר לילדים ללמוד איך לראות את האחר, ולתרגל הלכה למעשה את הדרכים ליצור ולתחזק קשר נעים עם הזולת באופן המשכי ולאורך זמן.

בין המיומנויות שמתפתחות במהלך משחקים חברתיים ניתן למנות את היכולת לכבד את חוקי המשחק ופיתוח שליטה עצמית בעת ההמתנה לתור שלי.

עוד מפתחת חוויית המשחק את הגמישות המחשבתית מתוך הכלה של המהלכים הלא צפויים של אחרים במשחק, ואת נקיטת היוזמה ולקיחת המקום שלי על ידי עצם ההשתתפות.

משחקים מומלצים לפיתוח המיומנויות החברתיות

אחת הדרכים לעודד את הילדים לשחק וליצור קשרים חברתיים, היא להצטייד במשחקים מסוגים שונים, שיהיו זמינים ונגישים לילד.

לפניכם מספר סוגים של משחקים מומלצים, שכדאי שיהיו בכל בית, גן, כיתה חדר יועצת וקליניקה לטיפול בילדים:

בובות, עגלות תינוק וכלי משחק

בובות, עגלות לבובה וכלי משחק מקדמים משחק תפקידים ומשחקי מגע, שמפתחים את הדמיון, מקרבים בין הילדים, מקדמים חברויות וקשרים חדשים ותורמים לפיתוח המיומנויות החברתיות של הילד. 

משחקי קופסה וקלפים

'ארבע בשורה', 'רביעיות', 'בול פגיעה', 'מנקלה', 'בינגו', 'סולמות ונחשים', 'צוללות', 'רברסי' – הם רק חלק קטן ממשחקי הקופסה והקלפים האהובים, שיכולים להתאים לכל גיל, ולספק לילדים שפע של הזדמנויות לפיתוח המיומנויות החברתיות שלהם תוך כדי משחק חברתי מהנה.

משחקי הפעלה במרחב

בית עץ לגינה, משחקים מגנטיים, בית פעילות כדורים וקוביות – הם דוגמא לחלק משפע המשחקים שמעודדים את הילדים לשחק יחד במרחב, להפעיל את גופם ולחלוק יחד רגעים רבים של חיבור, דמיון, הנאה וחברות.